FAQ

Czym jest pellet?

Pellet to suche trociny drewna, sprasowane pod wysokim ciśnieniem wykorzystywane jako tani, ekologiczny materiał opałowy.

Czy pellet jest łatwo dostępny i czy zapasy się nie wyczerpią?

Pellet produkowany jest z odpadów tartacznych i przemysłu drzewnego oraz już coraz częściej z roślin energetycznych rosnących na polach rolników (wierzba energetyczna itp). Oznacza to, że pellet jest paliwem rodzimym produkowanym w naszym otoczeniu - nie jest sprowadzany z dalekiej zagranicy, gdzie uwarunkowania polityczne znacząco wpływają na cenę i gwarancję dostaw.

Czy to jest opłacalne?

Cena paliw odnawialnych jest najbardziej stabilną, a jeśli nawet się zwiększa, to w znacznie mniejszym stopniu niż cena pozostałych paliw. Kotły oraz palniki na pellet modulują dostarczaną moc tzn. automatycznie ustawiają się na taką moc/temperaturę jaka jest w danej chwili potrzebna.
Dzięki temu kocioł nie przełącza się nieustannie w stan podtrzymania obniżając niepotrzebnie swoją sprawność.

Zmiana paliwa na pellet w najbardziej idealnych warunkach pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 60%

Jak oszacować oszczędności?

Jeśli dotychczas używałeś oleju opałowego jako źródła ogrzewania, to możesz przeprowadzić proste porównanie wg poniższego wzoru lub skorzystać z naszego kalkulatora oszczędności.

Z porównania wartości opałowej paliw wynika:
1000 litrów oleju opałowego = 2 tony pelletu

Co z komfortem użytkowania?

Najbardziej popularną formą dystrybucji pelletu w Polsce są worki 15-25 kg. Przywożone są samochodami z tzw windą i przetaczane w miejsce wskazane przez klienta (np magazyn, garaż, kotłownia). Worki umożliwiają składowanie pelletu w dowolny sposób. Można je układać wysoko "w górę" dzięki czemu możliwe jest upakowanie dużego zapasu pelletu.

Odpowiednio dobrany, duży, zbiornik (silos) na pellet może zapewnić komfort związany ze sporadycznym doglądaniem kotłowni. Dostępne są nawet wielotonowe silosy napełniane pneumatycznie z cysterny luźnym pelletem.
Bardzo duże znaczenie dla wygody mają odpowiedniej klasy urządzenia.

Proponujemy kotły z palnikami, w których do perfekcji dopracowano automatyczne rozpalanie, stabilizację i wygaszanie ognia. Oznacza to, że za przyciśnięciem przycisku kocioł rozpoczyna pracę i cały cykl grzewczy.
Pod tym względem nie wiele różni się ogrzewanie olejem opałowym czy gazem od ogrzewania na pellety. Nie ma też potrzeby przykładania paliwa jak to miało miejsce w starych kotłach węglowych.

Jak często należy czyścić kocioł?

Czyszczenie kotła w domku jednorodzinnym, w którym spalany jest dobry pellet, sprowadza się do wybieranie popiołu 1 raz na kilka tygodni. I tu właśnie mowa jest o kolejnej ogromnej zalecie pelletu jaką jest znikoma ilość popiołu - jest to raptem 0,3-1% spalanego paliwa co oznacza, że z 1 tony pelletu pozostaje tylko od 3 do 10kg popiołu.

Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?

Coraz częściej zaczynamy rozumieć znaczenie ochrony środowiska. Podoba nam się gdy nasz sąsiad nie wytwarza śmierdzącego i piekącego w oczy dymu. Lubimy patrzeć na dom, z którego wydobywa się czysty dymek lub wogóle go nie widać a komin wygląda tak jakby nigdy nie był używany. Dociera do nas wiele informacji na temat konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla i restrykcji z tym związanych.

Pellet to paliwo o zerowym bilansie CO2 - co oznacza, że dwutlenek węgla (CO2) wytworzony w procesie spalania jest pochłaniany przez rośliny w trakcie ich wzrostu w danym cyklu.

Czy kotły/palniki pelletowe są bezpieczne?

Wspominając o bezpieczeństwie trzeba powiedzieć zarówno o bezpieczeństwie energetycznym jak i tym technicznym. Dzięki temu, że surowiec do produkcji granulatu drzewnego wyrasta z ziemi w naszym otoczeniu, a zakłady do ich produkcji rosną jak grzyby po deszczu, paliwo to zapewnia bezpieczeństwo jakiego już dawno nie odczuwaliśmy. Spalanie drewna znane jest od pokoleń, jego przetwarzanie jest opanowane do perfekcji tak więc możemy przytoczyć powiedzenie, że "najlepsze rozwiązania to te, które są bardzo proste" bo są niezawodne.

Mówiąc o bezpieczeństwie technicznym należy wymienić zabezpieczenia, które mają na celu:
  • uniemożliwienie cofania się ognia w kierunku zasobnika poprzez zastosowanie specjalnych materiałów (topliwej rury elastycznej), zastosowanych pomiędzy podajnikiem a palnikiem oraz specjalnych czujników i mechanizmów (śluz mechanicznych), którymi steruje kocioł.
  • kontrolę przekroczenia temperatury krytycznej, przy której następuje wypchnięcie nadmiaru pelletu z palnika czy wyłączenie palnika.
  • kontrolę wody w kotle, która jest schładzana w sytuacji zagrożenia zagotowaniem
  • pomiar temperatury palnika
  • pomiar temperatury podajnika
  • pomiar temperatury spalin itp

Ile pelletu potrzebuję by ogrzać swój dom?

Dla przeciętnego domu o metrażu ok. 150 m2 w naszym klimacie zużycie sezonowe wynosi ok. 5-6 ton

Czy kotły/palniki są ciche?

Tak zdecydowanie - poziom hałasu emitowany przez kocioł na pelet jest nieznaczny. Na pewno nie jest to uciążliwe, szczególnie biorąc pod uwagę, że kocioł musi stać w osobnym pomieszczeniu.

Czy jest tani sposób przejścia na pellet?

Jak najbardziej! Możesz zmodernizować obecnie posiadany kocioł poprzez wymianę palnika na uniwersalny palnik na pellet z naszej oferty. Sprawdź szczegóły.